زندگی زیر پوست من

که زندگی از خوشبختی شکوهمندتر است ....

ایمنی شخصی
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٦ اسفند ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: زندگی

وقتی در خانه تنها هستید درب آپارتمان را از داخل قفل می کنید یا نه ؟ و اگر چفت ایمنی دارد آیا اون را می اندازید یا نه ؟

بهتون توصیه می کنم حتما این کار رو بکنید . دوست عزیزی تعریف می کرد که کلیدش را داخل خانه جا گذاشته و در را بسته و آمده بیرون .(طبعا نتوانسته در را قفل کند ) می رود کلیدساز می آورد که در را برایش باز کند . آقای کلیدساز هم به جای شاه کلید یک تکه عکس رادیولوژی را به صورت یک کارت برش داده و آنرا لای در و چهارچوب گذاشته و با یک حرکت ماهرانه و سریع به پایین کشیده و در باز شده است !

به همین راحتی و خوشمزگی ! می تونید پیش خودتون تجسم کنید که در خانه تنها نشسته اید یا حتی در یک وضعیت بدتر با فرزندتان تنها هستید . بعد یک آقای دزد با یک تکه کاغذ رادیولوژی تشریف می آورد داخل !

یا اصلا وضعیت بدتری رو براتون تصویر می کنم ! فقط احتمال بدید که این آقای دزد , یک بیمار جن.سی هم باشه ... حدس می زنید چه بلائی سر شما و خدای نکرده بچه تون میاره ؟؟؟

لطفا نگید که ما فورا جیغ می زنیم و همسایه هامون خبردار میشن و چاقو میاریم و ......

من نسبتا زن شجاعی هستم . یعنی در برابر موقعیت های ترسناک و دلهره آور معمولا عکس العمل سریع و عاقلانه ای دارم . اما مطمئن نیستم اگر همچین موردی برام پیش بیاد بتونم شجاعانه رفتار کنم ...

ما تازه به این خانه آمده بودیم که با نمونه خیلی کوچکتری از این موقعیت روبرو شدم ! داشتم کتاب می خواندم که احساس کردم کسی داره با در ورودی آپارتمان ور میره ! صدای خش خش می آمد و دست زدن به دستگیره و قفل در !

بهتون اطمینان میدم که داشتم سکته می کردم ! ضربان قلبم رسیده بود به 200 تا ! آب دهنم کاملا خشک شده بود و دست و پام اصلا حس نداشت ! در اون حال داشتم به راههای فرار احتمالی فکر می کردم ! به اینکه اگه خودم رو از بالکن طبقه سوم پرت کنم توی حیاط ! چند درصد احتمال زنده موندن دارم ! بعد یادمه که تصمیم گرفتم گوله کنم و خودم رو بندازم تو باغچه ! گفتم تو خاک بیفتم احتمال زنده موندنم بیشتر میشه ! که یاد درخت کاج و بوته های گل رز داخل باغچه افتادم و منصرف شدم ! چون ممکن بود دست و پام زخم بشه !!!

هنوز داشتم در مورد محل فرود احتمالی ام تصمیم می گرفتم که صدا کمتر و کمتر شد ! بعد صدای جابجا کردن جاکفشی رو شنیدم و فهمیدم که امروز نوبت تمیز کردن راه پله هاست !!! نفس راحتی کشیدم و تازه یادم افتاد که در ورودی علاوه بر قفل یک چفت ایمنی هم داره که مطلقا بدون کلید باز نمیشه .... اون کارگر بنده خدا نمی دونست با تمیز کاری اش چه استرسی رو به من تحمیل کرده ....

یک نکته ایمنی دیگه که من همیشه رعایت می کنم اینه که به محض اینکه توی ماشین میشینم بلافاصله درها رو قفل می کنم . حتی قبل از اینکه کیفم رو جابجا کنم یا گوشی ام رو در بیارم , اول قفل مرکزی رو فعال می کنم . اگر هم کسی ازم آدرس بخواد یا فقیر باشه یا ... دقت می کنم که شیشه رو تا حدی پائین بدم که دستی ازش رد نشه .... که فی المثل نتونه یه چاقو بذاره بیخ گردنم .....

می دونم که خیلی از این کارها ممکنه به نظر بیهوده بیاد . حتی خودم هم گاهی فکر می کنم حالا که بعد از این همه سال اتفاقی برام نیفتاده , لزومی به اینهمه سختگیری نیست . اما می دونین که ....

اتفاق یک بار می افته ...

پ.ن - خیلی وقت پیش مطلبی در نت خونده بودم در مورد امنیت شخصی . شاید یه سری چیزها توی این متن به درد ما و مردممون نخوره ... اما نکات به درد بخوری توش پیدا میشه . من از این مطلب فهمیدم که محفظه چراغ پشت ماشین رو میشه از داخل صندوق عقب در آورد , نکته ای که شاید خیلی دور از تصور باشه ولی به هر حال دونستش بهتر از ندونستنه . این متن رو براتون در ادامه مطلب میذارم . اگه دوست داشتید دوباره بخونیدش .


برای امنیت شخصی

1-قویترین قسمت بدن شما آرنجتان میباشد . در صورتیکه به اندازه کافی به شخصی نزدیک هستید که بتوانید از آرنجتان استفاده نمایید، این کار را انجام دهید . 

2-در صورتیکه دزدی از شما کیف پولتان را خواست، آن را به او تحویل ندهید , کیف را به سمتی دور، ترجیحا در حیاط منزل مجاور پرتاب کنید .

ممکن است این شانس وجود داشته باشد که دزد به کیف شما بیش از خود شما علاقه نشان دهد و به سمت کیف برود در این لحظه شما فرار کنید . 

3-در صورتیکه شما را داخل صندوق ماشین انداخته اند چراغ های عقب را در آورید و دستتان را از سوراخ بیرون برده، دیوانه وار آن را تکان دهید . راننده شما را نمیبیند، اما سایرین میبینند. این کار جان افرادی را نجات داده است .

4- خانم ها معمولا عادت دارند که هنگامیکه پس از خرید یا کار وارد اتومبیل خود می شوند , در آن بنشینند و کارهای دیگر انجام دهند ممکن است کسی شما را زیر نظر داشته باشد و در یک فرصت مناسب از در سمت پیاده رو وارد اتومبیل شده اسلحه یا چاقویی را به طرف شما بگیرد و به شما گوید که به کجا بروید و حوادث ناگوار بعدی به وقوع بپیوندد .
به محض اینکه وارد خودرو شدید، درها را قفل کرده و محل را ترک کنید .
اگر هنگامیکه سوار خودرو شدید، شخص دیگری نیز در اتومبیل بود و اسلحه ای را به سمت شما نشانه رفت متوقف نشوید . 
تکرار میکنم اتومبیل خود را متوقف نکنید .
به جای ترمز کردن، پای خود را بر روی گاز فشار دهید و با سرعت به چیزی بکوبانید که ماشین خرد شود ...
کمربند ایمنی و یا کیسه هوا جان شما را نجات خواهد داد .
و اگر دزد دیگری در صندلی عقب نشسته باشد به محض برخورد ماشین با مانع...فرار کنید،
که فرار کردن بهتر از این است جسد شما را در جایی پیدا کنند .  

5-چند نکته هنگام سوار شدن به ماشین در یک پارکینگ مسقف یا سرپوشیده:

حواس خود را جمع کنید. اطراف خود، درون ماشین و صندلی عقب را نگاه کنید .
زمین سمت پیاده رو را نگاه کنید... اگر ماشین شما در کنار یک ون بزرگ پارک است ,از در سمت پیاده رو سوار اتومبیل شوید .
بیشتر قاتل های زنجیره ای قربانیان خود را در حالیکه می خواهند سوار ماشین شوند به داخل ون میکشند .
به ماشینی که در سمت خیابان و یا پیاده رو، نزدیک ماشین شما پارک است نگاه کنید .
اگر مردی تنها در صندلی ای که نزدیک ماشین شما است، نشسته است به عقب برگردید و با یک نگهبان یا پلیس به ماشین خود نزدیک شده و سوار شوید .

6- همیشه از آسانسور به جای پله استفاده نمایید . راه پله ها مکان هایی ترسناک برای تنها بودن هستند و بخصوص در شب مکان های خوبی برای انجام جنایت و زورگیری می باشند . 

7-در صورتیکه شخصی اسلحه دارد و شما از او فاصله بیش از سه متر دارید یقینا بهتر است که بدوید . شخص مهاجم فقط می تواند بدون دقت به شما شلیک کند . در حالیکه شما یک هدف متحرک هستید، احتمال اینکه تیر به شما بخورد 4 درصد است .
و همچنین به احتمال زیاد محلی از بدن که مورد اصابت گلوله قرار میگیرد، یکی از اعضای حیاتی بدن شما نیست... ترجیحا به صورت زیک زاگ بدوید.

 

8- خانم ها معمولا تلاش می کنند که عاطفی و دلسوز و شفیق باشند . برای همه کس اینطور نرم رفتار کردن اشتباه است و دیگر بس است ! این رفتار ملایم ممکن است به شما صدمه زده و یا حتی به کشته شدنتان منجر شود.
رهبر باندی که یک قاتل بود و قتل های زنجیره ای انجام میداد مردی خوش تیب و با سواد بود. او از حس شفقت زنان سوء استفاده میکرد : با عصایی در دست لنگان لنگان راه میرفت و برای سوارشدن به اتومبیل خود درخواست کمک میکرد .

9-نکته امنیتی دیگر :

 

 

شخصی به من گفت که دوستش صدای گریه یک بچه را شب هنگام در راهرو آپارتمان شنیده است . و بدلیل اینکه دیر وقت بوده به پلیس زنگ زده است... او فکر میکرد که این عجیب است .
پلیس به او گفت: هرکاری که میکنی، در را باز نکن... زن گفت که این مانند صدای یک بچه است که انگاراز پنجره به بیرون خزیده و ممکن است وارد خیابان شود... او نگران بچه است ...
پلیس گفت، یکی از واحدهای اعزامی ما در راه است... هر کاری که میکنی، در را باز نکن .
پلیس به او گفت که آنها فکر میکنند که یک قاتل قتل های زنجیره ای صدای یک بچه را ضبط کرده است و با استفاده از آن زنان را با فکر اینکه کسی یک بچه آنجا گذارده است، به بیرون از خانه میکشاند .
او گفت که آنها هنوز این موضوع را تایید نکرده اند. اما تعداد زیادی خانم تماس گرفته و میگویند هنگامیکه شب هنگام در خانه تنها بوده اند، صدای گریه یک بچه را از بیرون در میشنوند ...

10-اگر صدای چکه آب از شیرهای بیرون خانه در نیمه شب شنیدید , هرگز از منزل خارج نشوید و با تماس، از همسایه های خود کمک بگیرید .